Zgodnie z Polskim prawem, w każdym aucie osobowym musi znaleźć się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Kierowcy często przyjmują, że skoro żadne inne wyposażenie nie jest wymagane, można się ograniczyć wyłącznie do dwóch wyżej wymienionych. Istnieją jednak przyrządy, czy nawet przedmioty z życia codziennego, które wożone w samochodzie, mogą się znaleźć pomocne w najmniej spodziewanej sytuacji.

Apteczka

Choć posiadanie apteczki nie jest obowiązkowe, jest zalecane. Wydaje się to logiczne - tak naprawdę nigdy nie wiadomo, kiedy konieczne będzie użycie plastra, bandaża czy wody utlenionej. Należy o niej pamiętać zwłaszcza podróżując często i wybierając się w długie trasy - skaleczyć można się tak naprawdę wszędzie, nawet otwierając puszkę czy szukając czegoś w bagażniku, a najbliższa stacja benzynowa czy większy sklep nierzadko oddalona jest o kilka kilometrów. Apteczka może być także pomocna w sytuacji, gdy kierowca jest świadkiem wypadku lub potrącenia zwierzęcia i chce udzielić pierwszej pomocy.

Sprzęty pomocne w najprostszych naprawach

Złośliwość rzeczy martwych często daje o sobie znać w najmniej spodziewanym momencie i najczęściej jeśli coś się psuje, to jest to kilka rzeczy naraz. Z tego względu, jeśli ma się chociażby blade pojęcie o funkcjonowaniu samochodu i jego elementów, warto wozić ze sobą na przykład lewarek czy żarówki. Nawet jeśli naprawa nie zostanie dokonana samodzielnie, może się zdarzyć, że zajdzie konieczność wymiany żarówek czy koła w późnych godzinach wieczornych czy nocnych, a tym samym zakup elementów okaże się niemożliwy. Dobrze jest także wozić w samochodzie zapasowe kluczyki, na wypadek zgubienia poprzednich.

Woda i coś do jedzenia
 
Może się to wydawać nieco absurdalne i prozaiczne, niemniej jednak warto jest wozić ze sobą drobną przekąskę oraz butelkę wody, na wypadek nieprzewidzianej sytuacji. Do takich zalicza się na przykład przymusowe zatrzymanie na dłuższy czas, niezależnie od przyczyny, czy chociażby zepsucie jednego z elementów, który wymaga oczekiwania na pomoc drogową. Jeśli tego typu zdarzenie ma miejsce daleko od sklepu czy stacji benzynowej, dobrze jest mieć pod ręką coś do picia i jedzenia, żeby nie musieć się dodatkowo stresować.